Články
Havlíčkobrodský deník
11. 5. 2011

Arboristé ošetřili vzácný dub

Havlíčkův Brod - Čtyřčlenná parta zkušeného arboristy Petra Zvědělíka včera před očima zhruba pěti desítek lidí provedla za pomoci lan a celé škály pil bezpečnostní řez zhruba 200 let starého a 20 metrů vysokého dubu v Havlíčkově Brodě.

Ten totiž získal nárok na bezplatné ošetření díky Nadaci Partnerství. Dub roste nedaleko prodejny Billa a zůstal zachován i přes mnohé stavební úpravy v jeho okolí. Dub stále kvete a plodí. „Jeho zdravotní stav je velmi dobrý, žádný zdravotní řez nepotřebuje. Bezpečnostní řez ale provedeme. Celý strom prohlédneme a odstraníme všechny suché, zlomené a nevhodně postavené větve,“ řekl Zvědělík.

Přítomnosti arboristy využila celá řada přihlížejících k diskusi. Ptali se ho na vhodné způsoby ošetřování a řezu vzrostlých stromů, zazněly i některé kritické hlasy, které poukazovaly na některé nevhodné způsoby ošetření stromů, a to nejen v Brodě, ale také například v nedalekých Štokách. „Lidé často ke stromům přistupují jako k věci. To je samozřejmě špatně. Nicméně stromy a lidé žijí od nepaměti společně. Proto i péče o ně by měla být věcí rozumného kompromisu,“ konstatoval Zvědělík. 

Zdroj: http://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/20110511dub.html