Články
Havlíčkobrodský deník
5. 5. 2012

Lípě se dostalo ošetření

Oudoleň – Přibližně sto let stará lípa, která stojí na zahradě základní a mateřské školy v Oudoleni, by měla být minimálně na čas zabezpečena.

V rámci akce Zdravé stromy pro zítřek, kterou již třetím rokem organizují Nadace Partnerství a Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, se jí totiž dostalo bezplatného ošetření od certifikovaného arboristy.

Oudoleňská lípa se tak zařadila mezi sedmnáct stromů v celé České republice, které byly letos takto zdarma zabezpečeny.

Do této akce se jihlavský arborista Petr Zvědělík zařadil hlavně proto, že chce svou prací napomoci osvětě při ošetřování dřevin. Ta je prý velmi často prováděna dost neodborně. „Když třeba vidím, co silničáři dělají se stromy podél cest, mám z toho špatný pocit. Lidé, kteří kolem jezdí, pak mají pocit, že právě takto by údržba mohla vypadat. Často se poté setkáváme s tím, že zeleň je udržována brutálním způsobem," posteskl si Zvědělík.

Lípa na zahradě školy je výrazným prvkem v centru Oudoleně a dosud v podstatě neprodělala žádné odborné zásahy. Při nešťastné shodě okolností tak mohl poškozený kmen nebo větve ohrozit 
i místní školáky. „Je dobře, že se podařilo ošetření získat. Snad to pomůže ke zvýšení bezpečnosti dětí," pochvalovali si místní. Lípa tak byla kromě ořezání některých větví zabezpečena i dvěma vazbami.

„Právě u škol a podobných zařízení je třeba mít stromy řádně ošetřené," upozornil Zvědělík. „Udělováním bezplatných ošetření se snažíme zvýšit povědomí o tom, že 
na místech s častým výskytem lidí je třeba o stromy pečovat pravidelně a odborně," přitakala Hana Rambousková z Nadace Partnerství.

Zdroj: http://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/lipe-se-dostalo-osetreni-20120505.html