Články
idnes.cz
11. 5. 2011

Na letitý dub v Brodě vylezli odborníci

Skoro dvě stě let starý a přes dvacet metrů vysoký dub, který stojí u Billy v Havlíčkově Brodě, patří mezi pár významných stromů v republice. Spolu s dalšími osmnácti navíc získal nárok na bezplatné ošetření odborníkem.

"Dub je v projektu již druhým ošetřeným stromem z kraje Vysočina. V dubnu ošetřili dva certifikovaní stromolezci lípu v Mladých Bříštích," popsala Ivana Adámková z Nadace Partnerství.

"Se stromy je to jako s lidmi. K dobrému životu potřebují jíst, pít, dýchat a mít prostor," říká jeden z nejuznávanějších českých arboristů Petr Zvědělík. "Je to úžasný strom ve velmi dobrém stavu," nadšeně popsal brodský dub.

Přesto na něm i Zvědělík našel nedostatky. "V minulosti tu už někdo řezy provedl, ale nikterak dobře. Bylo by dobré pomoci i kořenovému systému. Silnice a chodník z jedné strany nejsou dobré," pravil.

Jeho kolegové šplhali zavěšeni na lanech ve větvích a odřezávali suché a zkřížené větve. "Provedeme jen bezpečnostní řez, aby ze stromu nepadaly suché větve. Víc dělat nemůžeme," popsal odborník.

"Ornitologové to nevidí rádi, ale právě teď je na ošetření stromů nejlepší čas. V zimě strom spí a nemůže na prořezání reagovat," vysvětloval, proč je vhodnější provádět zásahy na začátku vegetačního období a ne před ním, jak bývá zvykem.

Dub u Billy trápí brodskou radnici už dlouho. Jeho kořeny zvedají silnici a chodník a brání rozšíření ulice. Radnice už proto zadala vypracovat studii, která by komunikaci se stromem více skloubila.

Autor: Martin Vokáč