Články
Český rozhlas
1. 4. 2014

Petr Zvědělík z Jihlavy býval aktivním horolezcem, teď je láskyplným léčitelem stromů - arboristou

Ke své práci potřebuje nejen pily, ale také horolezeckou výbavu a dobrou kondici. „Pro mě je to něco jako kolega, přítel. Není to věc. Tím se možná liším od lesáků. Pro mě je to živý výtvor a tak k němu přistupujeme. Rozhodně s úctou a velkým respektem,“ říká Petr Zvědělík o stromech.

Hodně pracuje na objednávku Agentury ochrany přírody. Stará se o památné stromy a zámecké parky. Navíc prý přibývají lidé, kteří mají svůj strom, nebo rodový strom, u kterých mezi ním a lidmi vzniká tak silná vazba. Majitelé jsou ochotni udělat cokoliv, aby byl.  

Arborista Petr Zvědělík vidí za svou prací velkou zodpovědnost, i stromy totiž potřebují lékaře

Petr Zvědělík má také jeden takový. „Jako děti jsme chodili k takovému obrovskému dubu a vždycky nás bavilo, kolik nás musí být, když natáhneme ruce, abychom ho objali. Pak jsme se počítali. Strašně nás to fascinovalo a ten strom zůstal skutečně mým stromem, je to srdeční záležitost.“ 

Svoji práci rozhodně nebere na lehkou váhu. Má licenci Českého arboristy i Evropského arboristy a obor studuje na vysoké škole. „Jeden pan učitel nám říkal ve škole, že aspoň čtyři věci bychom si měli pamatovat. Je to stejné jako u člověka. Potřebujeme dýchat, potřebujeme jíst, potřebujeme pít a nějaký malý životní prostor. A stromy jsou na tom úplně stejně,“ dodává nadšený arborista.